21 Haziran’da Arter’de iki yeni sergi açılıyor

di Amici in Visita // pubblicato il 02 Giugno, 2012

  • Belçikalı sanatçı Berlinde de Bruyckere Türkiye’de ilk kez

ARTER, Haziran ayında açılacak sergide Belçikalı sanatçı Berlinde de Bruyckere’yi ilk kez İstanbullu izleyiciyle tanıştıracak. 21 Haziran’da açılacak olan “Yara” (The Wound) başlıklı serginin küratörlüğünü sanat kuramcısı Selen Ansen üstleniyor.

Berlinde de Bruyckere’nin balmumu, ahşap, yün gibi farklı malzemeleri kullanarak ürettiği işler, bedenin kırılganlığı ile beraber, “acı” ve “arzu” kavramlarına gönderme yapıyor. “Yara” başlıklı sergi, sanatçının 1990’lardan bu yana ürettiği heykel ve resimlerin yanısıra, bu sergi için ürettiği yeni işleri de kapsıyor. Berlinde de Bruyckere’nin ilk kez ARTER’deki sergide göstereceği işler arasında, ARTER’in giriş katında sergilenecek olan “Vitrin” adlı işi ve ikinci katta sergilenen “Yara” adlı yeni bir serisi de yer alıyor.
Arter berlindedebruyckere 02
ARTER’deki serginin bir parçası olarak, Çukurcuma Hamamı’nda da iki yeni iş sergilenecek. Sanatçının işlerini tarihi dokuyla etkileşim içinde sunma arzusu doğrultusunda ARTER’e ek bir sergi alanı olarak seçilen bu mekan, aynı zamanda bedenin temizlendiği, bir anlamda deri değiştirdiği bir yer olarak, sergideki işlerin imada bulunduğu temalarla yakından ilintili. Çukurcuma’daki bu tarihi mekanda, De Bruyckere’nin İstanbul için ürettiği iki yeni işine yer verilecek.

Serginin önemli parçalarından biri de, Fransız dansçı ve koreograf Vincent Dunoyer’nin sergi boyunca tekrarlayacağı performans olacak. Dunoyer, bir anlamda bedenini sanatçıya ve sergiye “emanet” ediyor. Vincent Dunoyer’nin performansı ARTER’deki serginin ikinci katında her gün belirli saatler arasında tekrarlanacak.

Berlinde de Bruyckere’nin ARTER’deki sergisi “Yara”, 21 Haziran’dan 26 Ağustos’a kadar devam edecek.
 

  • Sophia Pompéry kişisel sergisi “Şeylerin Sessiz Şekli”

ARTER, 21 Haziran itibariyle sanatçı Sophia Pompéry’nin kişisel sergisine yer veriyor. “Şeylerin Sessiz Şekli” başlıklı serginin küratörlüğünü Ece Pazarbaşı üstleniyor. Sophia Pompéry, gündelik nesnelere ve fiziksel olaylara ilgisinden hareketle, duyu organlarımızın hassasiyetini sınayan pitoresk video işlerinin yanısıra, gündelik nesnelerin yapıtın malzemesine dönüştüğü çalışmalar gerçekleştiriyor. İncelikle tasarlanmış bir görsel düzen içinde sunulan bu işler; zaman, mekan ve uzam üzerinden izleyicinin algı kapasitesi ile de oynuyorlar.
Arter sophiapompery 02
1984 Berlin doğumlu Sophia Pompéry, Berlin-Weissensee’de güzel sanatlar ve heykel eğitimi aldı, 2004 yılından bu yana 10’dan fazla kişisel sergiye, aralarında Museum of Contemporary Art Tokyo ve Reykjavik Art Museum gibi müzelerin de bulunduğu birçok karma sergiye katılmış olan sanatçının 2009 tarihli “Lighting Up, Burning Down” başlıklı video yerleştirmesi, ARTER’in açılış sergisi Starter’da da yer almıştı.

“Şeylerin Sessiz Şekli” başlıklı sergide Sophia Pompéry’nin video yerleştirmeleri ve objelerden oluşan yaklaşık 10 işi gösterilecek. Sergi ARTER’de Berlinde de Bruyckere’nin sergisiyle eşzamanlı olarak 26 Ağustos’a kadar devam edecek.


(İ K)

 

Dettagli

Didascalie immagini

  1. Sophia Pompéry, Still water 2010
    courtesy Arter
    (Foto © Arter)

In copertina:
Berlinde De Bruyckere, We are all Flesh, 2009-2010
courtesy Arter
(Foto © Nele De Roo)

Mappa

Dove e quando

  • Date : 21 Giugno, 2012 - 26 Agosto, 2012
  • Indirizzo: ARTER sanat için alan | space for art - İstiklal Caddesi No: 211 Beyoğlu
  • Sito web

Salva l'evento nel calendario (formato iCal)